Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Lampy to bardzo ważny i wielofunkcyjny element wystroju wnętrza. Ich funkcją jest dekorowania, oświetlanie oraz wydobywanie faktury ścian. Oprócz tego potrafią one skutecznie korygować proporcje pomieszczeń. Dlatego, zanim wybierzemy oświetlenie do salonu powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki efekt pragniemy osiągnąć. Ponieważ salon to serce każdego domu, jego oświetlenie należy dobrze przemyśleć. Poniżej light-640768_1920znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie lamp.
Jeśli wiemy, jaki efekt chcemy osiągnąć możemy zacząć zastanawiać się nad różnymi opcjami. W zależności od tego, jaki wygląda wystrój naszego wnętrza możemy zdecydować się na zakup tradycyjnego żyrandola lub bajecznie kolorowych kloszy. Warto pomyśleć też nad zaopatrzeniem się w zaskakujące niebanalnym wzornictwem lampy. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o ty, że optymalne oświetlenie wnętrz wcale nie znaczy najjaśniejsze z możliwych, tylko dostosowane do danej strefy w mieszkaniu.

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, zanim dokonasz zakupu lampy do salonu:
• Wielkość abażuru. Musisz być świadom tego, że klosz o dużych rozmiarach w małym mieszkaniu nie będzie wyglądał dobrze ani elegancko, a wręcz będzie pochłaniał przestrzeń i szpecił,
• Maksymalna moc żarówki – to bardzo istotne, ponieważ, jeśli lubisz jasno oświetlone wnętrza, a nie masz w pokoju zbyt wielu punktów świetlnych, może to zdyskwalifikować dany model lampy, nad którym się zastanawiasz,
• Długość kabla – bardzo często zdarza się, że wiszące lampy posiadają kabel, który może mieć 50 centymetrów albo nawet taki, który mierzy 2 metry. Jest to bardzo istotny parametr, w szczególności w przypadku wysokich mieszka, w kamienicach czy w loftach. Problem polega na tym, że od tego na jakiej wysokości zawiesimy lampę, zależy cały sposób oświetlenia wnętrza. Zwykle jest tak, że żyrandol, który wisi pod sufitem daje światło rozproszone, natomiast żyrandol opuszczony nisko daje nam światło skupione. Jest to zależnie również od kształtu klosza.
• Sposób konserwacji – no cóż, w tym przypadku dla osób, które często konserwują i czyszczą lampy najlepsze będą klosze wykonane z plastiku oraz ze szkła, ponieważ można je najłatwiej i najszybciej wyczyścić. Polecane są one również dla alergików, którzy powinni unikać abażurów wykonanych z materiału, papieru ryżowego lub po prostu zrobionych ze skomplikowanej, trudnej do wyczyszczenia konstrukcji.
Bardzo ważne jest również, abyś zanim kupisz jakąś lampę poprosił o wcześniejsze włączenie jej. W ten sposób będziesz miał pewność, że kupujesz działający sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *