Wulkanizacja, na czym polega i dlaczego jest to tak ważne?

Wulkanizacja, na czym polega i dlaczego jest to tak ważne?

Wymiana opon głównie kojarzy się z ich zamianą z letnich na zimowe oraz odwrotnie. Podczas wymiany wszystko sprowadza się do jednego: rodzaj i stan opon ma znaczenie. Doskonale wiedzą o tym, którzy ogumieniem zajmują się na co dzień, czyli wulkanizator. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Wejdź i sprawdź jedną z najlepszych wulkanizacji w Krakowie!

Czym zajmuje się wulkanizacja?

Wulkanizacja sprowadza się do dbania o stan ogumienia w samochodzie. I jest to oczywiście duże uproszczenie. Jeśli się tak zastanowić na czym tak naprawdę polega wulkanizacja, można dojść do wniosku, że kojarzy się z oponami. Z kolei ich głównym składnikiem jest kauczuk, który poddany procesowi, staje się bardzo elastyczny. I to właśnie ten materiał jest podstawą do stworzenia opony.

Miejsca takie jak wulkanizacja w Krakowie kompleksowo zajmują się oponami. W tym przypadku nie chodzi tu tylko o ich naprawę czy regenerację. W zakres tego procesu oczywiście wchodzi także jeszcze inna ważna usługa, znana kierowcom głównie sezonowo. Żeby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest wulkanizacja opon, trzeba cofnąć się aż do XIX wieku. Wtedy to właśnie amerykański chemik i inżynier Charles Goodyear, jako pierwszy opracował tą metodę. To niepozorne odkrycie okazało się kluczowym elementem w rozwoju i globalizacji rynku motoryzacyjnego. Co więcej, czyniąc samochód najpopularniejszym środkiem transportu na świecie.

Poprzez dodanie do wiązań kauczuku rozdrobionej siarki otrzymuje się pastę. Po naniesieniu na kalandry podgrzewa się ją do ok. 150°C. Następnie wywołując reakcję nazywaną sieciowaniem. Tworzywo uzyskane w procesie wulkanizacji kauczuku to guma wulkanizowana, która jest o wiele wytrzymalsza i plastyczniejsza.

Na czym polega proces wulkanizacji opon?

Czasem naprawdę niewiele wystarczy, by uszkodzić oponę w samochodzie. Leżące na drodze ostre przedmioty mogą przerwać jej strukturę i spowodować rozszczelnienie. Trzeba w takiej sytuacji dokonać wymiany opon w Krakowie. Można to zrobić w sposób na zimno jak i na ciepło. Ta pierwsza nazywana jest również wulkanizacją chemiczną. Polega ona na zastosowaniu odpowiednio dobranego wypełniacza chemicznego. To właśnie jego umieszcza się w  uszkodzeniu. Taka metoda sprawdza się przede wszystkim przy uszkodzeniach punktowych na czole opony. Jeśli powierzchnię przebije np. gwóźdź można go usunąć i naprawić tylko wybrany fragment.

Metoda na ciepło przypomina wulkanizację kauczuku w klasycznej formie. Polega na odtworzeniu brakującego elementu gumy ze specjalnie przygotowanej mieszanki. Odpowie podgrzanie i dobór proporcji składników uzyska się gumę o maksymalnie zbliżonych właściwościach do bazowej.

Wulkanizacja w Krakowie wykonywana na gorąco wymaga o wiele więcej doświadczenia. Trzeba uwzględnić takie elementy, jak: umiejscowienie uszkodzenia, elastyczność mieszanki bazowej oraz jej zużycie i stan. Proces ten  przypomina samo tworzenie opony, zapewniając zbliżone parametry do tych oferowanych przez nowy model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *