Wizyta u psychiatry – dlaczego warto?

Wizyta u psychiatry – dlaczego warto?

Wizyta u psychiatry nie jest w dzisiejszych czasach czymś, co powinno nas niepokoić. Choć jeszcze do niedawna pokutowały stereotypy, że leczeniu psychiatrycznemu poddają się wyłącznie osoby z chorobami psychicznymi, w ostatnich latach ten pogląd zaczyna odchodzić w zapomnienie.

Dlaczego warto wybrać się do psychiatry?

Wiele osób zmaga się z obniżonym nastrojem, niskim poczuciem własnej wartości, nieracjonalnymi lękami i niepokojem, problemami z zasypianiem i codziennym funkcjonowaniem. W takich sytuacjach najczęściej decydujemy się na wizytę u psychologa. To dobre rozwiązanie, gdyż często samodzielnie trudno jest zdiagnozować siebie i swoje problemy. Jednak w pierwszej kolejności o wiele lepszym krokiem będzie wizyta u psychiatry. Przede wszystkim dlatego, że w odróżnieniu od psychologa, który ma wykształcenie uniwersyteckie, psychiatra jest lekarzem, który doskonale zna się zarówno na funkcjonowaniu naszej psychiki, jak i organizmu. Na podstawie rozmowy i opisu objawów jest w stanie trafniej niż psycholog ocenić, czy są to faktycznie objawy wymagające leczenia psychiatrycznego, czy może chorym powinien zająć się lekarz innej specjalności. Sporo jest bowiem chorób somatycznych, które negatywnie wpływają na naszą kondycję psychiczną.

Psychiatra ma również możliwość przepisywania leków i włączania leczenia farmakologicznego. W niektórych przypadkach to właśnie od dobrego ustawienia leków rozpoczyna się cały proces leczenia i zdrowienia. Psychiatra jest również w stanie ocenić, jakiej konkretnie fachowej pomocy potrzebuje pacjent i w razie potrzeby skieruje go do psychologa czy psychoterapeuty na terapię indywidualną albo grupową. Wizyty u psychiatry nie trzeba się bać, polega ona bowiem przede wszystkim na spokojnej rozmowie. Im lepiej i dokładniej pacjent opisze swoje objawy, tym większe są szanse, że psychiatra szybko i trafnie postawi prawidłową diagnozę i zaleci właściwe leczenie.

Jeżeli potrzebujesz wizyty u psychiatry, tu znajdziesz dobrych i sprawdzonych specjalistów: http://www.pcts.com.pl/psychiatra. Psychodynamiczne Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe funkcjonuje w 3 miastach: w Warszawie, Lublinie i w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *