Jeden z podstawowych podziałów urządzeń solaryjnych to podział na urządzenia pionowe, czyli kabiny stojące oraz urządzenia leżące tzw. łóżka solaryjne. Te dwa typy solariów różnią się z reguły nasileniem mocy lamp oraz filtrami na twarz.
Solaria stojące zazwyczaj nie są wyposażone w filtry. Ich moc oscyluje w granicach 180 W na całe ciało. W przypadku łóżek solaryjnych moc na całe ciało jest mniejsza i wynosi 160 W. Natomiast ich moc na twarz to 520 W z filtrami ochronnymi. Głównym zadaniem filtrów jest zapobieganie fotostarzeniu skóry. Istnieje możliwość całkowitego wyłączenia lamp opalających twarz.
Solaria pionowe należą do urządzeń solaryjnych niskociśnieniowych. Opalanie w kabinach stojących przebiega w nieco inny sposób. Przy pomocy lamp niskociśnieniowych opalana jest również twarz. Towarzyszy temu większa dawka promieniowania UVB, co niekiedy daje efekt zaczerwienionej twarzy. W wysokociśnieniowych opalaczach, w które wyposażone są łóżka opalające taki efekt nam nie grozi. Solaria leżące preferują osoby, którym zależy na krótszym czasie opalania. Ich zaletą jest także bardziej równomierna opalenizna. Odległość poszczególnych lamp od ciała jest w ich przypadku taka sama.
Szeroki wybór urządzeń solaryjnych zarówno kabin, jak i solariów leżących znajdziemy w sklepie http://www.solarex-iso.pl/, który oferuje zarówno zupełnie nowy sprzęt, jak i sprawdzone urządzenia używane. Ogromną zaletą jest możliwość serwisowania zakupionego sprzętu. Właściciele solariów powinni pamiętać, że, od jakości urządzeń do opalania zależy bezpieczeństwo ich klientów.