Próchnica – poważny rywal zębów

Próchnica – poważny rywal zębów

Piękny uśmiech w dzisiejszych czasach to obowiązkowy must have, jeżeli zależy nam na równie pięknym wyglądzie. Zdrowe i ładne zęby to wizytówka człowieka, o czym świadczyć mogą olśniewające uśmiechy gwiazd filmowych i idoli sceny muzycznej. To także ważny element w kwestii zdrowia, gdyż zaniedbane zęby to początek problemów zdrowotnych jamy ustnej. Najczęstszym problemem jest próchnica czy nieświeży oddech, a nieleczone mogą prowadzić do gorszych chorób.

Czym jest i jak powstaje próchnica?

Próchnica jest dobrze znana każdemu, gdyż przypadłość tą leczył prawdopodobnie każdy — w mniejszym lub większym stopniu, szczególnie w trakcie lat dziecięcych. Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów, która pojawia się na tkance twardej zęba w formie uszkodzenia. Ciekawsze, jest to choroba zakaźna i przy braku odpowiedniego leczenia oraz profilaktyki szybko się rozprzestrzenia. Oczywiście, jej zakaźność polega właśnie na tym, że przechodzi na innej zęby w jamie ustnej — nie na innego człowieka.

Leczenie krok po kroku

Proces leczenia wymaga czasu, ale zależy to głównie od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie może trwać nawet kilka tygodni. Po zapoznaniu się ze stanem zębów dentysta ustala metodę leczenia oraz cały plan. Metody różnią się względem siebie stopniem inwazyjności.

Proces leczenia polega na usuwaniu zarażonej tkanki twardej zębów, czyli takiej, która wykazuje zmiany próchnicowe. Następnie w miejscach usunięcia umieszcza się materiał odbudowujący, tzn. miazgę. Kolor wypełnienia można wybrać pod kolor zębów, by jak najmniej się odróżniał lub zastosować tańsze plomby o stalowym kolorze. Minusem tych ostatnich jest, że z czasem utlenią się i zmienią zabarwienie na czarne. Przy zakładaniu plomb leczniczych stosuje się także preparaty antybakteryjne oraz ochronne.

Te standardowe zabiegi wykonują wszystkie gabinety stomatologiczne. Jednak warto wpierw sprawdzić opinie pacjentów na temat wybranego gabinetu, by uniknąć nieprzyjemność. Źle wykonane leczenie może przynieść powikłania i doprowadzić jedynie do pogorszenia sytuacji. Najlepiej wybierać kliniki sprawdzone przez innych, cieszące się dobrą opinią oraz dostosowujące się do potrzeb pacjentów indywidualnie, jak klinika Dr. Baron (https://drbaron.pl/). W końcu zęby to wrażliwa część człowieka, która wymaga wyjątkowej troski każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *