Dywany shaggy, dlaczego warto o nie dbać i jak je czyścić?

Dywany shaggy, dlaczego warto o nie dbać i jak je czyścić?

Dywany shaggy to rodzaj dywanów, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Są one przede wszystkim miękkie i puszyste, co czyni z nich doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Pluszowy dywan to świetna inwestycja na przyszłe lata. Pięknie wygląda i jest niezwykle wygodny. Przyjemnie się po nim chodzi i na nim wypoczywa. Takie modele mają jednak to do siebie, że bez odpowiedniego utrzymania tracą swoje właściwości.

Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Miękki dywan shaggy sprawdza się w salonie, gdzie można oglądać telewizję, np. na podłodze. Codziennie po przebudzeniu można stawać na niego gołymi stopami i czuć miękkość oraz komfort. Należy odkurzać go więcej niż 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Takie działania sprawią, że mimo długiego włosia kurz nie będzie zalegał w dywanie. Kompleksowe pranie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze dla dywanów z długim włosiem. Odpowiednia częstotliwość jest tu szczególnie ważna, gdy okruchy lub małe fragmenty brudu zalegną. W głębokich warstwach dywanu będzie ciężko się ich pozbyć. Poza odkurzaczem dobrze jest posiadać elektryczną szczotkę z miękkim włosiem. Gromadzi ona brud w pojemniku, który łatwo później opróżnić. Pomoże nie tylko w czyszczeniu dywanu shaggu, ale też pokaże, czy posiada jeszcze drobinki zanieczyszczeń. Pojemnik szczotki jest zazwyczaj przezroczysty, więc łatwo to dostrzec.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Woda niestety nie służy dywanom shaggy, czy są wykonane z syntetycznego, czy naturalnego włosia. Bezwzględnie odradza się jej użycie ze względu na ryzyko rozwoju bakterii czy nawet pleśni. Zwykły dywan potrafi schnąć nawet przez dobę. Dywan puszysty może potrzebować suszenia nawet przez kilka dni. Zbyt wcześnie umieszczony na podłodze mógłby stać się niebezpieczny dla zdrowia. Pranie w pralce na pewno odpada. Co więcej, suszenie nie sprzyja wyglądowi włosia oraz odkurzanie na mokro. Jeśli jest problem z plamą na dywanie, powinno zacząć się właśnie od niej. Do całościowego odświeżenia dywanu shaggy, przyda się proszek do prania na sucho. Rozsypuje się go na dywanie oraz czeka określony czas, a następnie należy odkurzyć. Warto wiedzieć, że takie preparaty bywają drogie. Pranie może wiązać się z inwestycją czasu i pieniędzy. Zawsze istnieje możliwość oddania dywanu z długim włosiem do pralni. Specjaliści wykonają usługę z najwyższą starannością, a puchaty dywan na pewno będzie wolny od zanieczyszczeń.

Ze względu na jego długie, gęste, włosie wchłania dużą ilość wody. Właśnie dlatego nie zaleca się samodzielnego prania go w pralce czy w wannie. Podczas długiego schnięcia dojść może bowiem do zapleśnienia dywanu shaggy. Przede wszystkim do trwałego uszkodzenia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzenie go przy pomocy odkurzacza piorącego.

Jak czyścić dywany puchate?

Najpopularniejsze stają się pionowe odkurzacze bezprzewodowe, często z funkcją mycia. Sprzęt jest niezwykle wygodny, wszechstronny i oszczędza się czas. Nie zawsze będzie jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli w mieszkaniu masz wiele dywanów shaggy.

Sprawdzą się zarówno odkurzacze workowe, jak i odkurzacze bezworkowe. Oba typy mają bowiem swoje zalety. Natomiast różnice pomiędzy urządzeniami z workami i bez worków nie wpływają jak urządzenie wyczyści dywan shaggy. Dodatkowo bardzo ważne jest także trzepanie dywanu raz na jakiś czas. Pomoże to z pewnością pozbyć się zanieczyszczeń i zabrudzeń. Trzepanie dywanu umożliwia usunięcie cząsteczek kurzu głęboko osadzonych w dywanach puszystych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *