Bezpieczny przewóz ekspozycji muzealnych

Bezpieczny przewóz ekspozycji muzealnych

Firmy transportowe nie zajmują się wyłącznie przeprowadzkami mieszkań. W grę wchodzą również przeprowadzki miejsc pracy, a także transport ekspozycji muzealnych. Transport wystaw i dzieł sztuki to zadanie dla prawdziwych profesjonalistów, ale wysoko ceniąca się firma transportowa na pewno podoła temu zadaniu. Z reguły jest tak, że muzea w Polsce współpracują z kilkoma firmami w Polsce, które sprawdziły się w czasie poprzednich zleceń.

Jak obchodzić się z muzealiami?

Żeby móc transportować muzealia trzeba odbyć odpowiednie szkolenie, by zapoznać się z tym jak obchodzić się z dziełami sztuki. O czym np. trzeba pamiętać przenosząc działa sztuki? Na przykład o założeniu odpowiednich rękawiczek, z którym dzieło nie wyślizgnie się, obiekty przenosi się pojedynczo, nie przenosi się naraz obiektów wykonanych w różnych technikach. Ponadto wymaga się od pracowników firmy transportowej, by ta dysponowała odpowiednim sprzętem, by ograniczyć wykorzystanie siły fizycznej i zastąpić ją pracą urządzeń mechanicznych. Firma transportowa powinna też dostarczyć wszelkiego rodzaju materiały zabezpieczające.

Jak zapakować dzieło sztuki?

Zabezpieczanie dzieł sztuki powinno się odbyć zgodnie z zaleceniami. Trzeba zwracać uwagę na to jaką techniką jest wykonane dzieło sztuki. Inaczej zabezpieczymy rzeźby a inaczej obrazy. Np. obrazy wraz z ramą powinny być delikatnie owinięte materiałami przepuszczającymi powietrze np. fizeliną, natomiast rzeźby oprócz tego, że trzeba je owinąć specjalnym materiałem (bibułka, fizelina ) to jeszcze trzeba ją umieścić w specjalnej skrzyni i unieruchomić.

To tylko garstka wytycznych jak obchodzić się z dziełami muzealnymi, nie każda firma transportowa jest w stanie podjąć się tego zadania. Z pewnością odpowiedzialność za taką usługę jest zbyt duża i przerasta możliwości niejednego przewoźnika, tak więc mało firm specjalizuje się w temacie przewożenia eksponatów. Nawet wpisując w wyszukiwarkę Google frazę transport i przeprowadzki, niełatwo znajdziemy taką firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *