Czy zdajemy sobie sprawę, ile jest rodzajów żarówek? Najtańsze żarówki żarowe mają istotną wadę: są mało trwałe i równie mało sprawne. Jedynie 5% pobieranej energii zużywanej jest „na światło”, reszta – to wytwarzanie ciepła. Dlatego od września 2009 roku, na mocy zarządzenia Unii Europejskiej rozpoczęto w Polsce wycofywanie ze sprzedaży takich żarówek.
Na ich miejsce zaczęto wprowadzać zróżnicowane dekoracyjne żarówki Edisona żarówki halogenowe – bardziej skuteczne i ekologiczne. Nie są droższe od tych tradycyjnych; można je stosować jako oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Często posiadają odbłyśnik, pozwalający ukierunkować wiązkę światła. Ale i takie żarówki nieidealne: nie są szczególnie oszczędne i nagrzewają się bardziej od tych tradycyjnych. Ostatnio pojawiają się zamienniki żarówek, tzw. świetlówki. Światło jest w nich tworzone przez luminofor wzbudzany przez niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe. Mają różne kształty i kolory, ich trwałość wynosi do 10 lat. I ostatni rodzaj żarówek – żarówki „ledowe”.
Nazwa pochodzi z angielskiego light – emiting diode”. Te żarówki zaliczane są do półprzewodnikowych źródeł światła. Nie są tanie, zazwyczaj kosztują kilkadziesiąt złotych, ale zużywają ok. 90% mniej energii od tradycyjnych, a ich trwałość wynosi 25 lat. Wszystkie rodzaje oświetlenia elektrycznego wywodzą się od jednego „protoplasty” – żarówki stworzonej w drugiej połowie XIX wieku przez Thomasa Edisona. Nie były one tak wydajne, jak współczesne, ale i tak dawały więcej światła, niż świece czy lampy naftowe. W Internecie można znaleźć wiele ofert tzw. żarówek Edisona – wykonanych na wzór tamtych.Podsumowując żarówki halogenowe – bardziej skuteczne i ekologiczne. Nie są droższe od tych tradycyjnych; można je stosować jako oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Często posiadają odbłyśnik, pozwalający ukierunkować wiązkę światła. Zatem zadajmy sobie pytanie, czy warto jest korzystać z tego typu żarówek.