Oświetlamy ogród – na co zwracać uwagę?

Oświetlamy ogród – na co zwracać uwagę?

Właściwie dobrane oświetlenie terenów zewnętrznych posesji jest konieczne jeśli chcemy móc korzystać z ogrodu wieczorową porą. Potrzebne więc będzie podświetlenie ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia oraz elewacji domu, co pomoże np. trafić kluczem w zamek. Dodatkowo dobre oświetlenie zewnętrzne efektywnie odstrasza włamywaczy, ponieważ trudno pozostać niewidocznym na tle rozświetlonych ścian i dróg. Jak jednak rozplanować taką zewnętrzną iluminację?

Najlepszym rozwiązaniem jest, to kiedy system oświetlenia zewnętrznego zostanie ujęty już w projekcie domu. Należy wówczas przemyśleć, które fragmenty budynku lub ogrodu będą przez nas najczęściej uczęszczane oraz które chcemy wyeksponować w specjalny sposób. W tym celu musimy dobrać lampy, jak np. https://www.lampy-ogrodowe.pl/ te ze strony, których różny design wpasuje się w każdy gust. Rozplanowanie rozmieszczenia elementów świetlnych powinno przebiegać już na etapie samego montowania instalacji elektrycznych. Warto również pamiętać o tym, żeby tworząc projekt całego oświetlenia zewnętrznego zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, jak rzeźba terenu, kształt i metraż budynku, jego bryła, nasadzenia, wysokość oraz rodzaj zastosowanego ogrodzenia.

Podłączenie instalacji elektrycznej

Instalację elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne trzeba podłączyć do instalacji domowej. Najlepszym wyjściem jest podłączenie jej do oddzielnego obwodu chronionego dwoma rodzajami wyłączników – nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym. O samej instalacji najlepiej pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu. Dlaczego? Otóż układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatach, co zwyczajnie w przypadku gotowych aranżacji będzie wymagało ich zniszczenia.

Projekt instalacji oświetleniowej

Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej, jaki i prace montażowe najlepiej zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Od tego, jak wysokim napięciem będzie zasilane oświetlenie zewnętrzne, zależy dopuszczalna moc lamp i możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń. Zasilanie niskim napięciem 12 lub 24 V jest dobre dla niewielkich działek, z kilkoma punktami oświetleniowymi rozmieszczonymi na drodze do budynku. W przypadku dużych posesji, gdzie będzie sporo źródeł światła, lepiej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *